ehtesham
08 بهمن 1401 - 23:37

سوءمدیریت؛ نفت آبادان را به پرتگاه سقوط سوق داد

با پایان یافتن مهلت نقل و انتقلات زمستانی، صنعت نفت آبادان نه تنها نتوانست در این بازار موفق عمل کند، بلکه برخی مهره‌های خود را نیز از دست داد.

به گزارش خبرگزاری فارس از آبادان، مشکلات مدیریتی باشگاه صنعت نفت آبادان در سال جاری منجر به تزلزل در نیمکت این تیم شد و تا اینجای فصل، آبادانی‌ها به سه مربی در مقابل حریفان ظاهر شدند.

این تیم با «رضا پرکاس» فصل را آغاز کرد و پس از روی کار آمدن احمد پارو به عنوان مدیرعامل، «فیروزی کریمی» هدایت این تیم را بر عهده گرفت. سر و صدای حضور کریمی در آبادان هم چاره ساز نبود و این مربی از فرصت تعطیلات استفاده کرد و با عنوان کردن مشکلات شخصی از مسئولیت کار سخت نفت آبادان شانه خالی کرد تا تاواراس برزیلی، هدایت این تیم قعرنشین و بحران زده بر عهده گیرد.

تاواراس گرچه توانست در نحوه بازی نفتی‌ها تحول ایجاد کند، اما تنها آورده او برای نفتی‌ها یک سه امتیاز خارج از خانه بود و این مربی هم در ادامه نتوانست با آبادانی‌ها به فروغی دست یابد.

مشکلات مدیریتی 

اما نفت آبادان بیش از آنکه مشکل فنی دشته باشد، دارای مشکلات مدیریتی و فقدان مهره لازم برای تکمیل ترکیب این تیم است. اختلافات موجود در هیأت مدیره باشگاه صنعت نفت آبادان، منجر شد که احمد پارو، با دانش فنی و شخصیت مدیریتی، نتواند بیش از سه ماه در این باشگاه دوام آورد.

احمد پارو در مدت تصدی خود، دست به اقداماتی زد که در داخل و خارج از باشگاه افرادی در مخالفت با او اعلام حضور کردند، پارو در این مدت به افرادی مسئولیت سپرد که تا پیش از این نه تجربه حضور در سطوح بالای فوتبال را داشتند و نه در امور فنی و باشگاه‌داری صاحب تجربه و پیشینه بودند. وی به پیشهادات و انتقاداتی که از سوی کارشناسان و پیشکسوتان به او می شد بی اعتنا بود و در بازارهای نقل و انتقالاتی هم ناموفق بود و بسیار ضعیف عمل کرد.

حتی عضو هیأت مدیره باشگاه صنعت نفت که در فضای مجازی فعالیت بسیاری دارد، تلویحاً مخالفت با مدیرعامل نفتی‌ها و تصمیماتش را هویدا ساخت.

ورودی‌ها و خروجی‌ها

به عنوان مثال، به خدمت گرفتن دو بازیکن خارجی که هزینه‌های چند صد میلیونی برای این باشگاه هزینه داشت، به سرانجامی نرسید و نه تنها این بازیکنان مجوز حضور و فعالیت در ایران را نیافتند، بلکه پس از رفع نسبی این مشکل نیز، تا به اینجای کار در ترکیب طلایی پوشان قرار نگرفته‌اند.

آخرین صید نفتی‌ها در بازار نقل و انتقالات، به خدمت گرفتن یک مهاجم دورگه ایرانی-کویتی است که بزرگترین افتخار وی، به ثمر رساندن ۲۰ گل در ۶۰ مسابقه از لیگ ستارگان قطر است.

اما نفتی‌ها در مقابل، با وجود ضعف در درون دروازه‌، احسان مرادیان را از دست دادند و این دروازه‌بان، در واپسین دقایق نقل و انتقالات به تراکتور پیوست.

سینا مریدی هم که در ابتدای فصل از فولاد به آبادان آمده بود، در این فرآیند، صنعت نفت را به مقصد اهواز ترک کرد تا بار دیگر در ترکیب آسیایی نکونام قرار گیرد.

میرهادی میرجوان که انتظار می‌رفت مشکلات خط حمله نفتی‌ها را کاهش دهد، نه تنها آورده‌ای برای این تیم به همراه نداشت، بلکه در غالب دیدارهای این تیم نیز بنا بر صلاحدید کادر فنی فرصت حضور در ترکیب نفت را نیافت تا او هم در میانه راه، آبادان را به مقصد اراک ترک کند.

حسین پورامینی، دیگر خروجی نفت آبادان بود که در ابتدای فصل، از او به عنوان یک بازیکن تأثیرگذار در خط میانی یاد می‌شد!

دستان خالی تاوارس

سرمربی برزیلی نفتی‌ها، علیرغم اینکه نشان داده می‌توان در کوتاه مدت هم با این تیم به نتیجه برسد و تحول را ترکیب این تیم محرز ساخته است، اما دستان او در خط حمله خالی‌ست و در میانه میدان با بازیکنانی نسبتاً کم تجربه و یا با تجربه پا به سن گذاشته مواجه است.

طالب ریکانی، دیگر فروغ گذشته را ندارد و هر گاه به میدان آمده همراه با سنگینی خود ترکیب تیمش را نیز کند کرده است، حکیم نصاری نیز از کارآمدی سابق خود بهره نمی‌برد و کارآیی یک هافبک بازی‌ساز را ندارد. حسین ساکی عملکرد ضعیفی از خود به جای گذاشته و بازیکنانی همچون تهی دست، یوسفی، فرهادی، تهامی و ... در حد و اندازه‌های یک تیم لیگ برتری ظاهر نشده‍‌اند. شاید تنها بازیکنی که در این روزها توانسته در کمربند میانی میدان برای نفتی‌ها خوش بدرخشد، مهدی ممی زاده بوده که او در چند بازی اخیر، کمتر به کار گمارده شده است.

هیأت مدیره ضعیف

بر اساس گفته‌های پیشکسوت فوتبال آبادان، تصمیمات اشتباه هیأت مدیره این باشگاه، باعث ایجاد مشکلاتی در چند ماه گذشته بوده است. این مجموعه مدیریتی هیچگاه کار کارشناسی شده صورت نداده و این تصمیمات منجر به انتخاب مدیران عامل ضعیف و به تبع آن، انتخاب‌های اشتباه از سوی مدیران این باشگاه شده است، سرمربیانی که دردی از این تیم دوا نکرده و به خدمت گرفتن بازیکنانی که در حد نام این تیم نبودند، شاهکار عملکردی همین قبیل مدیران بوده‌اند.

اعضای هیأت مدیره این باشگاه، بیش از آنکه به دنبال رفع موانع بر سر راه باشگاه، تأمین امور مالی و تسهیل امور کلان باشگاه باشد، در اندیشه دخالت در امور مدیران عامل است و حتی گاهاً به جذب بازیکن نیز اقدام می‌کنند.

برخی دیگر از اعضای این هیأت مدیره راه شهرت و افتادن بر سر زبان‌ها را فرا گرفته‌ و با خوابیدن در باد فضای مجازی و TAG کردن برخی صفحات هواداری و خبرنگاران وابسته به این باشگاه، سعی دارند خود را دلسوز این باشگاه و هوادارانش معرفی کنند تا شاید روزی بر کرسی مدیریت زرد طلایی تکیه زنند.

با چنین اوضاعی، نمی‌توان امیدی به آینده صنعت نفت داشت و با نزدیک شدن به روزهای پایانی لیگ جاری، این تیم بیشتر در منجلاب سقوط فرو رفته و زمان برای جبران کار نیز کوتاه‌تر می‌شود، اگر اوضاع طبق همین روال پیش رود، آبادانی‌ها پس از چند سال حضور مستمر در لیگ برتر، مجدداً کاندیدای شماره یک سقوط به دسته پایین‌تر خواهند بود و به‌نظر می‌رسد برخی مدیران و بالانشینان پشت پرده این باشگاه، از این موضوع چندان هم ناراضی نباشند.

انتهای پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1003670