ehtesham
08 بهمن 1401 - 12:53

توسعه زیرساخت‌های مراکز رشد در همدان/ انعقاد تفاهمنامه اجرای 67 پروژه بهداشتی

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان همدان با اشاره به توسعه زیرساخت‌های مراکز رشد در همدان از انعقاد تفاهمنامه اجرای 67 پروژه بهداشتی در استان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس از همدان، محمد مهدی مجذوبی صبح امروز در دیدار با مجمع نمایندگان استان به تبیین انعقاد تفاهمنامه با وزارت بهداشت برای اجرای ۶۷ پروژه عمرانی در حوزه معاونت بهداشتی به مبلغ یک‌هزار و ۴۳۳ میلیارد ریال اشاره کرد و از اخذ سند مالکیت تک‌برگ برای ۴۰ واحد دانشگاهی خبر داد.

وی گفت: احداث ساختمان بیمارستان فاطمیه نیز با زیربنای ۶ هزار و ۵۰۰ مترمربع آغاز شد و اعتبار هزینه شده برای این پروژه ۸۶۵ هزار و ۷۷۳ میلیون ریال بود که با سفر ریاست جمهور به استان مورد بهره برداری قرار گرفت.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان با اشاره به تخصیص فضای جدید برای استقرار هسته‌های فناور در مرکز رشد دانشگاه یادآور شد: دو تفاهمنامه با موسسات دانش‌بنیان برکت و شرکت پیشگامان توسعه فرایند دانش نیز در این راستا منعقد شده است.

وی راه‌اندازی دپارتمان طب ایرانی را از مهمترین اقدامات حوزه سلامت دانست و با اشاره به اقدامات معاونت بهداشتی در راستای فرهنگ‌سازی به مسئله فرزندآوری و رصد جامع شاخص‌های آماری حوزه فرزندآوری عنوان کرد: پرداخت پاداش و کارانه به مراقبین سلامت و بهورزان در ازای افزایش میزان موالید، تشویق ویژه مادران متولد دهه ۶۰ به فرزندآوری به عنوان اقدامی ضروری، تعیین اولویت‌های پژوهشی در حوزه جمعیت و تشکیل جلسات قرارگاه جوانی جمعیت از دیگر اقدامات این حوزه است.

مجذوبی با بیان اینکه برنامه راهبردی سال 1404 در افزایش نرخ باروری از سوی دانشگاه علوم پزشکی تهیه و تدوین شده است از پلمب دو مرکز مامائی سقط جنین توسط واحد بازرسی و نظارت بر درمان دانشگاه علوم پزشکی طی یک ماه اخیر خبر داد.

وی گفت: خوشبختانه در این ایام توانستیم رتبه اول کشوری را در بین دانشگاه‌های تیپ یک از نظر شاخص پویایی نظارت بر مراکز درمانی کسب کنیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان به راه‌اندازی آزمایشگاه مرجع بهداشت در این مدت اشاره کرد و افزود: طراحی و اجرای طرح همت (پاسخگویی به سوالات تلفنی شهروندان در زمینه‌های روانشناختی مربوط به همه‌گیری کرونا) با راه‌اندازی خط تلفن ۳۱۱۳ از جمله اقدامات اثرگذار بوده است.

اخذ رتبه برتر کشوری در واکسیناسیون مادران باردار

وی با اشاره به کسب رتبه برتر کشوری در پوشش واکسیناسیون بالای صد درصد مادران باردار استان همدان گفت: پوشش مناسب واکسیناسیون کووید ۱۹ در جمعیت بالای ۱۸ سال نیز حائز اهمیت بود.

مجذوبی با بیان اینکه توانستیم مدیریت اختلالات طیف اوتیسم را به طور انحصاری در کشور داشته باشیم از انجام ۱۲ طرح به منظور ارتباط دانشگاه با صنعت به ارزش ۷ میلیارد و ۸۷۰ میلیون تومان طی یک سال اخیر خبر داد.

انجام ۱۲ طرح در قالب ارتباط دانشگاه با صنعت

وی با بیان اینکه مرکز نوآوری و شتابدهی و بانک مواد و تجهیزات آزمایشگاهی دانشگاه به متراژ ۱۰۶ مترمربع راه‌اندازی شده است گفت: زمین‌های دارای معارض سایت پردیس دانشگاه نیز به مساحت ۱۳۴ هزار متر مربع به مبلغ ۳۲۰ میلیارد ریال در راستای اجرای مصوبه هیات امنای دانشگاه خرید و تملک شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان همدان با اشاره به اجرای برنامه‌های بهره‌وری در دانشگاه شامل خرید کپسول گاز انتونوکس برای انجام زایمان بی‌درد و افزایش زایمان طبیعی افزود: انجام معاینه فنی موتورخانه‌ها برای کاهش مصرف سوخت و برنامه چرخشی متخصصین نسبت به حضور در بیمارستان‌های شمال استان از دیگر اقدامات است.

وی از تامین ملزومات بازچرخانی آب بخش دیالیز و جلوگیری از هدررفت سالانه ۹۳۰ مترمکعب آب در بیمارستان بهار سخن گفت و عنوان کرد: سه دستگاه یورتروسکوپ نسبت به افزایش ضریب اشغال تخت بخش ارولوژی در بیمارستان شهید بهشتی خریداری شده است.

مجذوبی استفاده از روش‌های ترمیم پرداختی با fix payment را نسبت به ترغیب متخصصین به ماندگاری در شهرستان فامنین از دیگر اقدامات دانست و افزود: درمانگاه تخصصی طب ایرانی در بیمارستان فرشچیان سینا (اولین بیمارستان در قطب غرب کشور) راه‌اندازی شده است.

خدمات دندانپزشکی در مراکز خدمات سلامت دولتی چهار شهرستان استان

وی با اشاره به ارائه خدمات دندانپزشکی در مراکز خدمات سلامت دولتی چهار شهرستان استان گفت: کلینیک ویژه شهیدحسن ربیعی تویسرکان افتتاح و بخش جدید همودیالیز بیمارستان آیت‌الله قدوسی نهاوند ایجاد شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان همدان با اشاره به خرید تجهیزات پزشکی از بودجه محرومیت‌زدایی برای هر شبکه بهداشت به مبلغ ۲ میلیارد تومان یادآورشد: طرح مهم دارویار از ۲۳ تیرماه سال جاری نیز اجرای شده و اثرات آن امروز در استان قابل توجه است.

وی بیان کرد: کاهش ۲۵ درصدی صدور حواله میزو پروستول برای سقط‌‌های درمانی طبق پروتکل‌های وزارت بهداشت با بررسی دقیق کارشناسان در راستای اجرای طرح جوان‌سازی جمعیت مدنظر بوده است.

تشدید بازرسی بر شرکت‌های پخش دارویی در استان

مجذوبی با بیان اینکه تجهیزات خوابگاهی و تعمیرات به ارزش ۲۱۷ میلیارد و ۲۰ میلیون ریال خریداری شد گفت: پایش سلامت روان دانشجویان جدیدالورود و جذب ۲۵ همتایار سلامت روان از دیگر اقدامات بوده است.

وی با اشاره به تشدید بازرسی بر شرکت‌های پخش دارویی به منظور توزیع عادلانه و به‌موقع دارو در سطح استان در ادامه در حوزه اقدامات بخش آموزشی افزود: خوشبختانه امسال خوابگاه شهید سردار همدانی برای اسکان ۳۱۴ دانشجوی پسر افتتاح شد.

پایان پیام/89026/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1002332