ehtesham
24 آذر 1401 - 16:56

اصفهان آخرین شنبه پاییز بارانی است/ ثبت بیشترین بارش برف در میمه

اصفهان- کارشناس اداره کل هواشناسی استان اصفهان با اشاره به ثبت بیشترین بارش شبانه روز گذشته در میمه، گفت: فعالیت امواج متناوب بارشی طی روز شنبه ۲۶ آذر بارندگی در استان فراگیر می‌شود.

آسیه آقایی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با اشاره به بارش‌های شبانه روز گذشته تا صبح پنج شنبه، اظهار داشت: بارش‌ها به صورت برف بوده که میانگین آن در میمه ۳.۹ میلیمتر، گلپایگان ۲.۹ میلیمتر، دهق ۱.۳ میلیمتر و داران نیم میلیمتر ثبت شده ضمن اینکه بارش‌های خفیف به میزان هشت دهم میلیمتر از بوئین میاندشت و هفت دهم میلیمتر از آران و بیدگل گزارش شده است.‌

وی با اشاره به گذر امواج متناوب امواج بارشی از روی استان تا روز یکشنبه، ادامه داد: آسمان بیشتر مناطق طی این مدت ابری است و به تدریج افزایش ابر و بارش پراکنده پیش‌بینی می‌شود که در ارتفاعات و مناطق سردسیر استان برف می‌بارد.

کارشناس اداره کل هواشناسی استان اصفهان با بیان اینکه شدت بارش‌ها در مناطق غرب و جنوب استان و روز شنبه خواهد بود، خاطرنشان کرد: برای مناطق مرکزی و از جمله کلانشهر اصفهان بارش پراکنده باران را در آخرین شنبه پاییز انتظار داریم و در ارتفاعات نیز بارش برف محتمل است.

آقایی اضافه کرد: با گذر این امواج بارشی اوایل وقت روز یکشنبه در مناطق شرق و شمال شرق استان احتمال بارندگی پراکنده وجود دارد.

وی با بیان اینکه دمای هوای استان طی ۲۴ ساعات پیش رو بین یک تا سه درجه سانتیگراد افزایش دارد، افزود: بیشینه و کمینه دمای هوای کلانشهر اصفهان طی این مدت بین ۱۵ و چهار درجه سانتیگراد بالای صفر نوسان دارد.

کارشناس اداره کل هواشناسی استان اصفهان اضافه کرد: بوئین میاندشت با دمای ۲ درجه سانتیگراد زیر صفر و خوروبیابانک با دمای ۱۹ درجه سانتیگراد بالای صفر به ترتیب سردترین و گرم‌ترین نقاط استان پیش‌بینی می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، اداره کل هواشناسی استان اصفهان همچنین نسبت به فعالیت سامانه بارشی هشدار سطح زرد صادر کرد.

هشدار سطح زرد رنگ هواشناسی به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. هشدار زرد رنگ برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد، داشته باشند. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی بیندیشند.

هواشناسی استان اصفهان اعلام کرده که از چهارشنبه ۲۳ آذر تا روز شنبه ۲۶ آذر فعالیت متناوب امواج ناپایدار بارشی مناطق غرب، جنوب و شمال استان در برمی‌گیرد. برهمین اساس بارش‌ها امروز چهارشنبه در مناطق غربی، روز پنجشنبه غرب و جنوب استان، روز جمعه غرب و شمال استان و روز شنبه سراسر استان بارش باران و برف پیش‌بینی می‌شود.

بارش برف در مناطق سردسیر و کوهستانی خواهد بود و وزش باد موقت، مه گرفتگی و کاهش دید نیز انتظار می‌رود.
بر اثر فعالیت این سامانه بارشی لغزندگی جاده‌ها، اختلال در سفرهای بین شهری بویژه در عبور از گذرگاه‌های کوهستانی و احتمال خسارت به صنایع کشاورزی، عملیات عمرانی و افت فشار گاز طی چهار روز پیش رو وجود دارد.

هواشناسی استان در این اطلاعیه توصیه کرده که مردم در سفرهای برون شهری تجهیزات زمستانی و سوخت کافی به همراه داشته باشند و نسبت به فعالیت‌های کوهنوردی، تردد در حاشیه مسیل‌ها و رودخانه‌ها و انجام عملیات عمرانی اجتناب و احتیاط شود.

منبع: مهر
شناسه خبر: 912947